Turbo Turf

Turbo Turf Hydroseeder | Model HS-1000 XPW & HS-1000-XPW-P | Width 82" | Capacity 1000 Gallons | Engine Horsepower 19 HP | Skid & Trailer

Turbo Turf Hydroseeder | Model HS-1000 XPW & HS-1000-XPW-P | Width 82" | Capacity 1000 Gallons | Engine Horsepower 19 HP | Skid & Trailer

Regular price $17,195.00
Regular price Sale price $17,195.00
Sale Sold out
Customizable
Fast
24/7 Support
  • 1000-Gallon Capacity – Ideal for large residential and commercial seeding applications.
  • High-Performance Pump – Equipped with a 4"x4" centrifugal pump delivering 662 GPM at 50 PSI.
  • Reliable Engine – 16HP Vanguard Briggs & Stratton engine with electric start for consistent operation.
  • Wide Coverage – 82″ width ensures efficient application across large areas.
  • DOT-Approved Trailer – Sturdy double-axle trailer with brakes, safety chains, and lighting for safe transport.
View full details

Product Description

Turbo Turf Hydroseeder | Model HS-1000 XPW & HS-1000-XPW-P | Width 82" | Capacity 1000 Gallons | Engine Horsepower 19 HP | Skid & Trailer

Lead Times:

  • HE & Harve Series - 24 - 26 Week 
  • The T models 400 and up - 10 - 12 Week 
  • Small 50-150 to Jet agitated models - 2 - 4 Week
  • 300 is - 4-6 Week 

DESCRIPTION

The Turbo Turf HS-1000-XPW is a powerful 1000-gallon skid type hydroseeder designed for residential and commercial seeding projects, offering high efficiency and robust performance.

The HS-1000-XPW from Turbo Turf is designed to meet the rigorous demands of hydroseeding professionals, offering powerful performance, durability, and ease of operation. Whether seeding expansive residential lawns or tackling large commercial projects, this hydroseeder provides the capacity and efficiency needed to get the job done effectively.


Key Features

  • Efficient Seeding: Covers 13,000 sq. ft. per load, allowing up to 4 acres to be seeded per day with a good water source.
  • Jet Agitation System: Equipped with Bale Buster technology, enabling rapid mixing and easier loading of hydroseeding mulch.
  • Pump System: Powered by a 4″ X 4″, 640 GPM high-volume centrifugal pump, delivering 63 PSI of pressure for effective spraying.
  • Engine Power: 19 HP Kohler Command Pro engine with electric start, directly coupled for increased reliability.
  • Hose & Spray Nozzles: Comes with 100 ft of 1 1/4″ discharge hose, a hydroseeding gun, and three nozzles (wide hydroseeding nozzle, medium nozzle, straight nozzle).
  • Clean-Up Efficiency: Few moving parts ensure low maintenance and allow for quick cleanup at the end of the day.
  • Flow Control: More pressure control for improved trimming; larger jets for faster mixing and greater spray reach.
  • Material Handling: Handles 6–7 bales of hydroseeding mulch, any seed type, and liquid, water-soluble, or granular fertilizers.
  • Spray Distance: 55′ with a straight nozzle, 80′ using a 2″ cannon for enhanced coverage.
  • Flexible Setup: Can be mounted on a truck or trailer for easy transport.


PUMP


This unit uses a TP4VE centrifugal pump with 662 gallons a minute of flow and 50 P.S.I. of pressure.  This pump was designed specifically for hydro seeding.  This pump is very low maintenance.   There are no grease fittings and the only maintenance required is to winterize if at the end of the season if it is stored where temperatures go below freezing.  The pump impeller mounts on the end of the engine shaft so there is no power loss.   Typically it can operate for 5 to 10 years with no maintenance.  The only thing to be careful of is to not run it dry.

ENGINE


This unit comes with a 16 H.P. Vanguard Briggs & Stratton engine.  This has proved to be a very reliable engine with a long life.  The engine has a two year warranty and service for the engine is available at any authorized Briggs & Stratton engine dealer.  This unit has a self contained fuel tank.

ENGINE


This unit comes standard with 100 ft of 1 1/4″ I. D. hose.   The hose we use is both strong and light weight.  It is made from a poly material with a spiral reinforcement.   Additional hose is available in 50 feet or 100 feet sections.  The unit will handle up to 200 feet of hose.

BALE BUSTER

This unit comes equipped with a bale buster to speed loading.  The bale buster allows you to add mulch in larger chunks and will quickly break them up.  Dry mulch floats on top of the water.  The bale buster takes the full flow of the pump and blows it across the top of the water picking up those chunks of mulch and smashing them against the back of the tank.  Users can add mulch in chunks any size that will fit through the 16″ opening.
 

TRAILER

The HS-750-P is permanently attached to a DOT approved double axle trailer with brakes on both axles, DOT lighting, a breakaway, safety chains and an on-board test box for the breakaway battery.  The trailer has a GVW of 9990 pounds and is 15’2″ long an 84″ wide.   It is available with either a 2 5/16″ ball hitch or a pintle hitch.

 

Detailed Specifications

Feature HS-1000-XPW (Skid Type) HS-1000-XPW-P (W/ Trailer)
Tank Capacity 1000 Gallons 1000 Gallons
Engine 19 HP Kohler Command Pro (Electric Start) 19 HP Kohler Command Pro (Electric Start)
Pump 4″x 4″ centrifugal, 640 GPM, 63 PSI 4″x 4″ centrifugal, 640 GPM, 63 PSI
Agitation System Jet agitation with Bale Buster Jet agitation with Bale Buster
Coverage per Load 13,000 sq. ft. 13,000 sq. ft.
Hose Length 100 ft (1.25") 100 ft (1.25")
Spray Distance 55′ (straight nozzle), 80′ (2″ cannon) 55′ (straight nozzle), 80′ (2″ cannon)
Empty Weight 1,315 lbs ~1,700 lbs (estimated with trailer)
Loaded Weight 9,400 lbs ~9,800 lbs (estimated with trailer)
Skid Size 61″ x 115″ N/A
Overall Size 82″ x 123″ x 78″ Trailer-mounted, size varies
Mounting Type Skid Mounted (requires truck/trailer for transport) Pre-mounted on trailer for easy towing
Mobility Requires external transport setup Built-in trailer for direct mobility
Material Handling Paper mulch, wood mulch, blends Paper mulch, wood mulch, blends

Material Cost Breakdown

50-Gallon Hydroseeder

  • Mulch: 0.5 bales at $11.95 per bale = $5.98
  • Seed: 5 pounds at $2.05 per pound = $10.25
  • Fertilizer: 1.33 pounds at $2.19 per pound = $2.91
  • Tackifier: 0.67 oz at $1.00 per oz = $0.67
  • Total Material Cost for the Load: $19.81
  • Coverage: Approximately 667 sq. ft.
  • Cost per Sq. Ft.: 2.97 cents per sq. ft.
  • 10,000 Sq. Ft. Residential Job:
    • At 10 cents per sq. ft.: Charge = $1,000.00; Material Cost = $297.00; Profit = $703.00.
    • At 15 cents per sq. ft.: Charge = $1,500.00; Material Cost = $297.00; Profit = $1,203.00.

100-Gallon Hydroseeder

  • Mulch: 1 bale at $11.95 per bale = $11.95
  • Seed: 10 pounds at $2.05 per pound = $20.50
  • Fertilizer: 2.67 pounds at $2.19 per pound = $5.85
  • Tackifier: 1.33 oz at $1.00 per oz = $1.33
  • Total Material Cost for the Load: $39.63
  • Coverage: Approximately 1,333 sq. ft.
  • Cost per Sq. Ft.: 2.97 cents per sq. ft.
  • 10,000 Sq. Ft. Residential Job:
    • At 10 cents per sq. ft.: Charge = $1,000.00; Material Cost = $297.00; Profit = $703.00.
    • At 15 cents per sq. ft.: Charge = $1,500.00; Material Cost = $297.00; Profit = $1,203.00.

150-Gallon Hydroseeder

  • Mulch: 1.5 bales at $11.95 per bale = $17.93
  • Seed: 15 pounds at $2.05 per pound = $30.75
  • Fertilizer: 4 pounds at $2.19 per pound = $8.76
  • Tackifier: 2 oz at $1.00 per oz = $2.00
  • Total Material Cost for the Load: $59.44
  • Coverage: Approximately 2,000 sq. ft.
  • Cost per Sq. Ft.: 2.97 cents per sq. ft.
  • 10,000 Sq. Ft. Residential Job:
    • At 10 cents per sq. ft.: Charge = $1,000.00; Material Cost = $297.00; Profit = $703.00.
    • At 15 cents per sq. ft.: Charge = $1,500.00; Material Cost = $297.00; Profit = $1,203.00.

500-Gallon Hydroseeder

  • Mulch: 5 bales at $11.95 per bale = $59.75
  • Seed: 50 pounds at $2.05 per pound = $102.50
  • Fertilizer: 13 pounds at $2.19 per pound = $28.47
  • Tackifier: 6.67 oz at $1.00 per oz = $6.67
  • Total Material Cost for the Load: $197.39
  • Coverage: Assuming linear scaling, a 500-gallon unit covers approximately 6,667 sq. ft.
  • Cost per Sq. Ft.: 2.96 cents per sq. ft.
  • 10,000 Sq. Ft. Residential Job:
    • At 10 cents per sq. ft.: Charge = $1,000.00; Material Cost = $296.70; Profit = $703.30.
    • At 15 cents per sq. ft.: Charge = $1,500.00; Material Cost = $296.70; Profit = $1,203.30.

750-Gallon Hydroseeder

  • Mulch: 7.5 bales at $11.95 per bale = $89.63
  • Seed: 75 pounds at $2.05 per pound = $153.75
  • Fertilizer: 20 pounds at $2.19 per pound = $43.80
  • Tackifier: 10 oz at $1.00 per oz = $10.00
  • Total Material Cost for the Load: $297.18
  • Coverage: Approximately 10,000 sq. ft.
  • Cost per Sq. Ft.: 2.97 cents per sq. ft.
  • 10,000 Sq. Ft. Residential Job:
    • At 10 cents per sq. ft.: Charge = $1,000.00; Material Cost = $297.18; Profit = $702.82.
    • At 15 cents per sq. ft.: Charge = $1,500.00; Material Cost = $297.18; Profit = $1,202.82.

1000-Gallon Hydroseeder

  • Mulch: 10 bales at $11.95 per bale = $119.50
  • Seed: 100 pounds at $2.05 per pound = $205.00
  • Fertilizer: 26.67 pounds at $2.19 per pound = $58.43
  • Tackifier: 13.33 oz at $1.00 per oz = $13.33
  • Total Material Cost for the Load: $396.26
  • Coverage: Approximately 13,333 sq. ft.
  • Cost per Sq. Ft.: 2.97 cents per sq. ft.
  • 10,000 Sq. Ft. Residential Job:
  • At 10 cents per sq. ft.: Charge = $1,000.00; Material Cost = $297.00 (rounded); Profit = $703.00.
  • At 15 cents per sq. ft.: Charge = $1,500.00; Material Cost = $297.00; Profit = $1,203.00.

General Supply Information for a One Acre Job

Paper Mulch Covering:

  • 1000 lbs per acre: 25 40# paper bales, $21.95 per bale, totaling $548.75
  • 1200 lbs per acre: 30 40# paper bales, $21.95 per bale, totaling $658.50
  • 1500 lbs per acre (steeper slope): 38 40# paper bales, $21.95 per bale, totaling $834.10

Fertilizer:

  • 2-4 bags per acre
  • For residential use: 4 bags
  • For non-residential use: 2 bags
  • Cost per bag: $59.95

Trafficker:

  • For flat to slight slope: Turbo Tack, covers one acre, $49.95

Tracker:

  • For slopes: Witches Brew, covers one acre, $69.96

Wood Blend Mulch or 100% Wood:

  • Typical coverage: 2000 lbs per acre
  • For steep slopes: Up to 3500 lbs per acre

Seed Costs:

  • Reach out to us or check your local seed supplier

How Quickly Can I Do a 10,000sf Hydroseeding Job?

50-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 667 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: About 15 loads (10,000 / 667).
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 20 minutes per load (including refilling and application).
  • Total Time: 15 loads x 20 minutes = 300 minutes or 5 hours.

100-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 1,333 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: About 8 loads (10,000 / 1,333).
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 25 minutes per load.
  • Total Time: 8 loads x 25 minutes = 200 minutes or about 3 hours and 20 minutes.

150-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 2,000 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: 5 loads (10,000 / 2,000).
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 30 minutes per load.
  • Total Time: 5 loads x 30 minutes = 150 minutes or 2.5 hours.

300-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 4,000 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: 2.5 loads (10,000 / 4,000).
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 40 minutes per load.
  • Total Time: 2.5 loads x 40 minutes = 100 minutes or about 1 hour and 40 minutes.

500-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 6,667 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: 1.5 loads (10,000 / 6,667).
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 45 minutes per load.
  • Total Time: 1.5 loads x 45 minutes = 68 minutes or about 1 hour and 8 minutes.

750-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 10,000 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: 1 load.
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 50 minutes per load.
  • Total Time: 50 minutes.

1000-Gallon Hydroseeder:

  • Coverage per Load: Approximately 13,333 sq. ft.
  • Number of Loads Needed: 1 load.
  • Estimated Time per Load: Assuming approximately 50 minutes per load.
  • Total Time: 50 minutes.

Hydroseeder Options & Add-Ons!

Manuals & Documents 

General Warranty Info:

  • Ripping It Outdoors works closely with our manufacturers to supply and support your products warranty needs as best as possible!
  • The majority of products come with a manufacturer represented warranty against manufacturing defects for at least a 12 month period after the date of sale. 
  • Expendable components and "wear parts" including but not limited to blades, knives, teeth, oil, chain sprockets, skid shoes, knife mounting discs, and similar components are usually excluded from manufacturer warranties.
  • Please reach out to us for any specific warranty information needed about products and parts you can’t find!

Videos

Shipping

General Shipping Info:

  • Instantly calculate shipping quotes to the lower 48 states by 1. adding this product to your cart, 2. click continue to the checkout page and 3. enter your shipping address to check rates. Contact us for quotes for shipping to Hawaii, Alaska, Canada, Mexico and Internationally.
  • Complimentary lift gate service on all freight shipments where it’s possible. We guarantee safe delivery!
  • Low shipping rates for customers. We have negotiated the best possible rates for customers from our trusted carriers (ODFL, ESTES, UPS, and FedEx).
  • Negotiate shipping rates if you think we can do better please reach out. Keep in mind some shipping rates also include assembly & configuration as well!

Customer Reviews

Overall rating: 4.6 / 5 from 95 reviews.

Customer photo review of Ferntree Mini Excavator Forestry Mulcher | Model FF-L Series | 22"-30" Cutting Width | Machine Size 2.5- 6 Ton | For Mini Excavator

easy buying process and great communication. Mulcher works great, easily clears overgrown brush and even mulched a 5" thick mulberry tree fairly easily. running it off of my old 331 bobcat with no problem powering the drum at all. Only small issue which isn't a big deal is that the supplied hoses are about 16" too short to operate a full range of motion.

Ferntree Mini Excavator Forestry Mulcher | Model FF-L Series | 22"-30" Cutting Width | Machine Size 2.5- 6 Ton | For Mini Excavator

Over all built well. I like it is all cast iron and metal and not plastic. Had to modify fertilizer disc mount to fit correctly, nothing major, a little grinding. I modified the center link hitch point to accommodate my John Deere quick hitch. Have yet to plant with it but I’m sure it will work perfect. Love the grease fittings everywhere. Reminds me of the old farm equipment I grew up on, and still use periodically.

Cole 12 MX Multiflex Planter | Model B46-664A / 0120103 | Width 13" | Size: One Row | 3PT Hitch Planter Attachment | Horsepower 25–45 HP | For Tractor

My firminator RT was delivered in good condition in ND. I will be using it next week. I have a 45 HP John Deere tractor that is supposed to lift 2000 lb but really struggles to lift this 6 foot firminator RT. I will just have to use in as a two pass operation for now. I do wish there was a better operating manual for this unit. Maybe that is something you can work on. I will give you an update once I start using it in a few days.

Ranew Outdoor Firminator Rototiller | RT Series | Working Width 4', 6' & 8' | Tiller, Seeder & Cultipacker | Horsepower 24–55 HP | For Tractors

Put this on Kubota 900 with winch hookup. This thing is a beast (within reason). I named it ‘Homie”, cause Homie don’t play. It will take care of stuff up to about 2” in diameter. You still have to remember that this is NOT like the ones on a bobcat or larger machinery. It does have its limits. But all in all I am very satisfied with it. Now on to the good part! The staff at Ripping It are outstanding! Especially Kayla in the office. She has gone above and beyond on making sure everything went right, from ordering to questions about installation. This young lady would be of great value at ANY company ! Her knowledge and personality are like over the top. This is my first experience with Ripping It Outdoors and I can only say positive things about them. With all that being said, I do fill out reviews on things I buy, AND I give a honest review. If it’s bad then you will know it. But if it’s good, well I tell the truth ! Again Kayla, from the bottom of my heart, a great big THANK YOU for all your help and just talking to you. I feel like we’ve know each other for years!

Forax Gas Powered Mulcher | Model GP40 | 40" Cutting Width | 14HP Kohler Motor | For UTV Side by Sides and Tractors

TENT is easy to put up , material is tuff as told....only complaint is that i wish the bottom had about 3 to 4 inches overlap towards the inside so i could install a 2 x4 or something to help hold the tent down in high winds we have here in virginia thanks

30-06 Ground Blind Native - Spirit 600d 48"x48"x62" Camo

Hi, my name is Ken. I’ve had a great experience with Ripping It Outdoors. I purchased a Forax Hp40 Mulcher for my mini excavator. Kayla Patterson is who I dealt with from the beginning until I received it at my house. She has been wonderful to work with and looking forward to working with her with any other orders I purchase. Kayla answered any questions I had and kept me updated throughout the whole process, can’t say it enough just a wonderful person to work with!!

Forax Ultralight Mulcher | Model HP40 | Cutting Width 40" | Carrier 2-4-Ton | For Excavators

These are great feeders if you don’t have any feral hogs but if the hogs tear off the wiring harness from the timer to the feeder motor, you’re disabled. Then, if you ask for help from Outback, they refer you to the dealer but really you’re on your own for parts and repairs. I have three Outback feeders that work as designed. They’re 13 years old and have always served well but this feeder misses the mark by a very high margin. I’d NEVER buy this product again. Feeders need to be dependable and this unit is not.

Outback Wildlife Baby-Back Low Profile Pistolero Directional Unit Feeders | Available in 400#, 600# and 1000# Capacities | Lid Opening 16" and 24"